Fakty a história

História obce

Vážení návštevníci.

Vitajte v Nízkych Tatrách 530 m nad morom v obci Pohronský Bukovec. Prvá písomná správa o založení obce v roku 1563. Rozloha obce 1298 ha. Začiatok osady tvorilo šesť domov z dreva. V tom čase sa ľudia sťahovali za prácou v baniach, drevorubačstvu a páleniu dreveného uhlia. V roku 1919 sa začalo prvý krát vyučovať s maďarským jazykom. Do roku 1945 mala osada 35 drevených domov, ktorá bola vypálená 21. Februára 1945. Obec bola oslobodená 23. Marca 1945, vyznamenaná Dukelskou pamätnou medailou.

V roku 1946 začala výstavba domova do roku 1948 bolo postavených 32 murovaných domov. Do roku 1953 to bola osada obce Sv. Ondrej nad Hronom. V roku 1953 sa obec osamostatnila. Pred vyhlásením SNP bolo v obci výcvikové stredisko partizánov. Generálov R. Viesta a 1. Goliana.

3. Novembra 1944 tu Nemci zajali.

Pred nami stojí Kultúrny dom v ktorom sa nachádza Obecný úrad, potraviny, pohostinstvo, spoločenská miestnosť DR zbor. Budova bola postavená v roku 1958 v akcii Z.

Po pravej strane sa nachádza medokyš s výbornou minerálnou vodou, obsahujúci železo nazývaný kyslá.

Toto je pomník padlým obyvateľom l. a 2. Svetovej vojny.



Presunieme sa na dolnú časť obce. Tu sa nachádza pamätná tabuľa na budove bývalej ZŠ v ktorej bolo počas II. sv. vojny výcvikové stredisko partizánov pod vedením kapitána N.A. Belova.

V týchto miestach v roku 1944 tu Nemci zajali generálov Rudolfa Viesta a Jána Goliana, ktorí boli odvedení do koncentračného tábora v Nemecku, kde boli popravení. Nie je pravda že boli zradení občanmi - partizánmi. Od pamätníkov obce, ktorí už bohužiaľ nie sú medzi nami máme pravdu: generáli mali zo sebou doktora žida, ktorý sa chcel pri kontrole obce Nemcami otráviť, začalo ho dusiť, zakašľal, Nemci ho začuli a vrátili sa späť, kde ich našli skrytých pod kopov sena v tomto dome oproti.

Presunieme sa za obec, kde sú ďalšie významné miesta.

Nachádzame sa pri partizánskom pamätníku, ktorý bol odhalený v roku 1974 na počesť prvej československej partizánskej brigády J.V. Stalina a Alexandra Semionoviča Jegorova.

Vedľa neho je hrob sovietskeho partizána Vasila Jarošenka Minora, ktorý bol zastrelený v obci nemeckými vojakmi. Obyvatelia obce ho previezli na koňoch na toto miesto, kde ho pochovali.

Z tohoto miesta po žltej turistickej značke za 30 min. prídeme do dolinky, kde bola partizánska základňa.



Nachádzame sa 1200 m nadmorskej výšky. Na tomto mieste bola v auguste roku 1944 zriadená základňa Prvej Československej partizánskej brigády lV. Stalina.

Veliteľomjej bol Alexej Semionovič Jegorov. V noci zo 7. na 8. Augusta 1944 bola pod Prašivou vysadená 22 členná skupina organizátorov partizánskeho boja proti fašistom na Slovensku. V skupine boli aj 2 Slováci. Partizánska brigáda sa postupne rozrástla na 3 000 členov. Obyvatelia obce im pomáhali pri stavaní bunkrov, dodávkou potravín a ošetrovaním ranených. Brigáda operovala na obidvoch stranách Nízkych Tatier aj v Turci.

V roku 2007 obec Pohronský Bukovec s veľkou pomocou Lesov SR š.p. Banská Bystrica partizánsku základňu zrekonštruovala.

Základňaje zaradená medzi "Významné lesnícke miesta".








Kontakt
Obecný úrad
Pohronský Bukovec 40
976 62 Brusno

Tel.: 048/419 42 09
0917 938 520

E-mail: obec.pohronsky
bukovec@zoznam.sk

Kniha návštev

© 2011 Obec Pohronský Bukovec, všetky práva vyhradené. Design © 2011 A grafik spol. s r.o.